ⓘ CNN. Си-Ен-Ен е американски телевизиски канал заснован врз основа на вести, е во сопственост на WarnerMedia на AT&T. Си-Ен-Ен беше основан во 1980 година од ..

Опседната куќа

Опседната куќа е куќа или некоја друга градба во која наводно живеат духови. Парапсихолозите велат дека духовите на мртвите луѓе се прогонувани од овие згради, бидејќи некој ги убил во таа зграда, бидејќи таму извршиле самоубиство или поради нивниот трагичен настан што го доживеале во таа зграда. Некои мислат дека ладните точки, чудните звуци и шумовите доаѓаат од духовите.

Турски суверен фонд

Турскиот суверен фонд - суверен фонд од 33 милијарди долари основан во август 2016 година, сопственост на Владата на Турција. Фондот работи со "Стратешки план за инвестиции", кој бил одобрен од Кабинетот. Компаниите и средствата што претходно биле во сопственост на државните институции, имаат право да бидат префрлени во фондот и под-фондовите ќе можат да се создаваат доколку се смета за соодветно.

Џејми Марголин

Џејми Марголин - американски активист за климатска правда и служела како извршен директор на "Zero Hour". Марголин се идентификува како лезбијка и отворено зборува за своите искуства како ЛГБТ личност. Таа пишувала за разни медиуми, како што се Си-ен-ен и Хафингтон пост. Марголин е идентификувана како Еврејка и Латинка.

Ксије Бастида

Ксије Бастида - мексиканско-чилеански климатски активист и член на домородната мексиканска нација Отоми - Толтек. Таа е една од најголемите организатори на Петокот за иднината. Таа е во административниот комитет на Народното движење за климата и поранешен член на Движењето изгрејсонце и Бунт на истребувањето. Таа е ко-основач на иницијативата "Re-Earth", меѓународна непрофитна организација што е инклузивна "исто како што треба да биде движењето за климата".

Истанбул Парк

Истанбул Парк или Истанбул Отодром - тркачка патека за моторни спортови во областа Тузла во Истанбул, Турција. Патеката била дизајнирана од страна н познатиот архитект на тркачки патеки, Херман Тилке и била официјално пуштена во употреба на 21 август 2005 година. Поранешниот извршен директор на Формула 1, Берни Еклстон, ја нарекол патеката како "најдобра тркачка патека во светот". Во моментов со патеката управува турската компанија Интерсити од 2012 година.

Мандаринка

Мандаринката ― вид на качувачка патка, а потекнува од источниот палеарктик. Таа е со средна големина, со 41-49 см во должина со 65-75 см распон на крилјата. Тaа е блиску сродна со северноамериканската каролинка, единствената друга припадничка на родот шумски патки. "Aix" е старогрчки збор што Аристотел го користел за да се однесува на непозната нуркачка птица и "galericulata" е латински за перика, потекнува од galerum, капа или покривка.

Софија Кијани

Софија Кијани - американска климатска активистка, специјализирана за медиуми и стратегија. Таа е основач и извршен директор на Климатски Кардинали, меѓународна непрофитна организација предводена од млади, која работи на преведување на информации за климатските промени на над 100 јазици. Таа ги претставува САД како најмлада членка на Младинската советодавна група на генералниот секретар на Обединетите нации за климатски промени. Таа исто така работи како национален стратег за Петок за иднината, меѓународен портпарол на "Бунт на истребување" и координатор за национално партнерство за "Ова е ...

Климатските промени и децата

Климатските промени имаат директно и индиректно влијание врз децата. Децата се поранливи на влијанието на климатските промени врз луѓето отколку возрасните. Светската здравствена организација проценила дека 88% од постојниот глобален товар на болести е поврзан со климатските промени кои ги погодуваат децата под 5-годишна возраст. Прегледот на Лансет за здравјето и климатските промени ги наведува децата како категорија најпогодена од климатските промени. Децата се физички поранливи на климатските промени во сите нејзини форми. Климатските промени влијаат на физичкото здравје на детето и нег ...

                                     

ⓘ CNN

Си-Ен-Ен е американски телевизиски канал заснован врз основа на вести, е во сопственост на "WarnerMedia" на AT&T. Си-Ен-Ен беше основан во 1980 година од страна на американскиот сопственик на медиуми Тед Турнер како 24-часовен канал со кабелски вести. По неговото лансирање во 1980 година, Си-Ен-Ен беше првиот телевизиски канал што обезбеди 24-часовно покривање на вестите и беше првиот сеопфатен телевизиски канал во Соединетите држави.

Додека канал има голем број на здужувања, Си-Ен-Ен емитува главно од 30 Худсон Јардс во Њујорк, и има студија во Вашингтон и Лос Анџелес. Неговото седиште во Центарот СНН во Атланта се користи само за програмирање на викенд програма. Cи-Ен-Ен понекогаш се нарекува Cи-Ен-Ен / САД или домашна Си-Ен-Ен да се разликува американскиот канал од меѓународната мрежа, CNN International.

Мрежата е позната по драматичното живо поткритие на ударните вести, од кои некои привлекоа критики како претерано сензационалистички и за нејзините напори да бидат непартиски, што доведе до обвиненија за лажна рамнотежа.

Од септември 2018 година, Си-Ен-Ен има 90.1 милиони телевизиски домаќинства како претплатници 97.7% од сите домаќинствата со кабелска телевизија во САД. Во 2019 година, Си-Ен-Ен се рангираше на третото место по гледаност меѓу мрежните мрежни вести, зад соперниците Фокс Вести Фох Њус и МСНБЦ, со просек од 972.000 гледачи. Си-Ен-Ен е на 14-то место меѓу сите основни кабелски мрежи.

На глобално ниво, програмирањето на Си-Ен-Ен се емитува преку CNN International, што може да го видат гледачите во над 212 земји и територии.

                                     

1.1. Историја Рана историја

Мрежата Кабелски вести првпат започна со емитување во 5 часот по Источно време на 1 јуни 1980 година. По воведувањето на Тед Тарнер, тимот на маж и жена Дејвид Валкер и Лоис Харт ја закотвиа првата вест на каналот. Бурт Рајнхард, извршниот потпретседател на Си-Ен-Ен при нејзиното лансирање, ангажирал поголемиот дел од првите 200 вработени на каналот.

Од своето деби, Си-Ен-Ен го прошири својот дострел до голем број даватели на кабловска и сателитска телевизија, неколку мрежни места и специјализирани канали со затворен спој како што е аеродромот Си-Ен-Ен. Компанијата има 42 бироа 11 домашни, 31 меѓународни, повеќе од 900 поврзани локални станици кои исто така добиваат новости и одлики со содржини преку услугата за видео-новини CNN Newsource, и неколку регионални и странски мрежни мрежи околу светот. Успехот на каналот го направи основачот Тед Тарнер и ја постави основата за евентуално стекнување на конгломерат Тајм Ворнер на системот за радиодифузија Турнер во 1996 година.

                                     

2. Контроверзии

Во октомври 2016 година, Викиликс објави електронска пошта од Johnон Подеста која покажа дека соработникот на Си-Ен-Ен, Дона Бразилец, ги пренесува прашањата за дебатата спонзорирана од Си-Ен-Ен во кампањата за Клинтон. Во е-поштата, Бразилецот разговараше за нејзината загриженост за можноста на Клинтон да постави прашање во врска со смртната казна. Следниот ден Клинтон го доби прашањето за смртната казна, збор за збор од член на публика на настанот во градското собрание во Си-Ен-Ен. Според истрагата за деловно работење на Си-Ен-Ен, модераторот за дебата Роланд Мартин од ТВ Еден "не негираше споделување информации со Бразилецот". Си-Ен-Ен ги прекина врските со Бразилецот три дена подоцна, на 14 октомври 2016 година.

                                     

3. Персонал

На 27 јули 2012 година, претседателот на Си-Ен-Ен Џим Валтон објави дека поднесува оставка по 30 години во мрежата. Волтон остана со Си-Ен-Ен до крајот на таа година. Во јануари 2013 година, поранешниот претседател на NBCUniversal, Џеф Закер го замени Валтон.

На 29 јануари 2013 година, долгогодишните политички аналитичари Џејмс Карвил и Мери Маталин и нивниот политички колега Ерик Ериксон беа испудени од Си-Ен-Ен.

                                     

4.1. Други платформи Мрежно место

CNN ја започна своето мрежно место, CNN.com првично позната како CNN Interactive, на 30 август 1995 година. Мрежната страница привлече растечки интерес во текот на својата прва деценија и сега е една од најпопуларните мрежни места за новости во светот. Распространетиот раст на блоговите, социјалните медиуми и содржината генерирана од корисниците влијаеше на страницата, а блоговите особено се фокусираа на претходно понудените мрежни понуди на Си-Ен-Ен, најзабележително во развојот и лансирањето на гасоводот Си-Ен-Ен кон крајот на 2005 година.

Во април 2009 година, CNN.com го рангираше третото место меѓу онлајн глобалните страници за вести во САД, според Нилсен / НетРатингс; со пораст од 11% во однос на претходната година.

CNN Pipeline беше името на услуга за платена претплата, која имаше соодветно мрежно место и клиент за испорака на содржина што обезбедуваше видео во живо од четири извори или "цевки", пристап по барање на CNN приказни и извештаи и можни pop-up "аларми за новости" до корисниците на компјутер. Клиентот за инсталирање беше достапен за корисниците на лични сметачи што работат Microsoft Windows. Имаше и "веб-клиент" заснован на прелистувач за кој не беше потребна инсталација. Услугата беше прекината во јули 2007 година и беше заменета со бесплатна услуга за стриминг.                                     
  • Huffington Post. 16 June 2014. Brazilian police fire tear gas at World Cup protesters CNN employees injured by anti - riot weapons CNN 12 June 2014.
  • секогаш му помагала, во времето на тешките моменти на организацијата Солидарност. CNN Cold War - Profile: Lech Walesa CNN Посетено на 2007 - 08 - 19.
  • Rebels apparently gone hostages free CNN January 18, 1996 Chechen rebels survive, prolong hostage crisis CNN January 24, 1996 Salman Raduyev Obituary
  • Министерство за Финансии на Онтарио. 2006. Посетено на 14 септември 2006. Ванкувер е најдобар град за живеење CNN 2005. Посетено на 25 мај 2006.
  • Hidetoshi Nakata: Japan s misunderstood son returns from exile англиски CNN Посетено на 22 јануари 2021. National Football Teams Japan National Football
  • жирито и на телевизијата. CNN Laura Smith - Spark and Steve Almasy. Portugal s Salvador Sobral wins Eurovision Song Contest CNN Архивирано од изворникот
  • assessores Congresso em Foco. CNN Catherine E. Shoichet and Euan McKirdy. Brazil s Senate ousts Rousseff in impeachment vote CNN Посетено на 31 August 2016
  • телото на Сала било пронајдено четири дена подоцна. CNN Sebastian Shukla. Emiliano Sala body identified from wreckage CNN Посетено на 2019 - 02 - 08.
  • Environmental scientists tout nuclear power to avert climate change - CNN com CNN November 3, 2013. Burton Richter, Linda Collins Cork, Georgia L. May